Підгородненський ліцей №4

Меню сайта

Каталог статей

Главная » Статьи » Сторінка лікаря

Кашель у дитини: види, причини, лікування

Кашель у дитини: види, причини, лікування

Зазвичай кашель у дитини є симптомом застудних захворювань. Але іноді він може свідчити про більш серйозні хвороби. Розглянемо випадки, коли батькам варто звернути особливу увагу на стан здоров'я дитини

Гавкаючий кашель

Дитина лягає спати з закладеним носом, але при цьому спокійно спить протягом декількох годин. Несподівано серед ночі ви чуєте звуки, що нагадують гавкіт. Ви заходите в спальню дитини й бачите, як вона з труднощами намагається відновити дихання.

Можливі причини. Гострий ларингіт – вірусне захворювання, яке викликає запалення гортані (голосового апарату) та трахеї (дихальних шляхів). Найчастіше трапляється в період із жовтня по березень й вражає дітей від півроку до трьох років. Кашель зазвичай проходить через день, але залишається ночами ще протягом однієї-двох діб. При вдиху дитина може також видавати звук, схожий на свист. У деяких дітей ларингіт розвивається при кожному застудному захворюванні.

Допомога дитині. Коли серед ночі в дитини з'являється гавкаючий кашель, візьміть її на руки й вийдіть на свіже повітря – це допоможе розслабити дихальні шляхи. Або ввімкніть гарячий душ і посидьте з дитиною у ванній кімнаті, наповненій парою, протягом 15-20 хвилин. Вологе повітря полегшить дихання.

Якщо дихання дитини стає важчим або звуки, схожі на свист, посилюються чи тривають довше п'яти хвилин, викличте швидку допомогу. Між нападами кашлю давайте дитині пити теплу рідину. Хоча ларингіт й проходить сам по собі, зверніться до лікаря при найменшій підозрі на це захворювання.

Мокрий кашель

При кашлі в дитини відділяється мокрота, часто кашель супроводжується нежитем, запаленням горла, сльозоточивістю очей або втратою апетиту.

Можливі причини. Застуда, яка може тривати від однієї до двох тижнів, при цьому найгостріше симптоми проявляються в перші кілька днів. Діти в середньому хворіють на застуду від 6 до 10 разів на рік, особливо в холодну пору року.

Допомога дитині. Оскільки застуду викликають віруси, в її лікуванні антибіотики не допоможуть. Але якщо в дитини постійно виділяється з носа слиз зеленого кольору і тривалий час тримається підвищена температура, зверніться до лікаря. Можливо, через застуду в дитини розвинувся бактеріальний синусит. Якщо дитина ще не вміє самостійно висякатися, промивайте її носову порожнину соляним розчином – це послабить кашель. Може допомогти також зволоження повітря в кімнаті або гаряча ванна. Можна також дати дитині подихати парою. Перш ніж давати дитині будь-які медичні препарати, проконсультуйтеся з лікарем.

Сухий нічний кашель

Взимку дитина кашляє ночами. Щоночі кашель посилюється й не проходить.

Можливі причини. Астма – хронічне захворювання, при якому дихальні ходи в легенях запалюються, звужуються й виділяють слиз. Хоча батьки думають, що хрипи при диханні – головний симптом астми, у дитини, що страждає на дане захворювання, може проявлятися тільки сухий кашель. Слиз, який виділяється в легенях, подразнює дихальні шляхи. Це викликає кашель. При астмі він також виникає при фізичних вправах, алергії або через холодне повітря.

Допомога дитині. При підозрі на астму проконсультуйтеся з лікарем та пройдіть відповідне медичне обстеження. При уточненні діагнозу лікарі беруть до уваги свідчення батьків і випадки захворювання на астму у членів сім'ї. Дітям з помірними симптомами показані інгалятори для зняття нападів, дітям з більш важкими формами астми потрібно щодня приймати медикаменти. У випадку сильного нападу, якщо дитина не може говорити, їсти, пити або якщо її дихання суттєво ускладнене, негайно викликайте швидку допомогу.

Слабкий кашель

Уперше в житті дитина занадто слабка для того, щоб вийти на вулицю пограти. У неї проявляються слабкий хрипкий кашель, підвищена температура, біль у м'язах й нежить.

Можливі причини. Грип – вірусне захворювання, яке вражає дихальні органи. У дітей грип має тривалий інкубаційний період, тому вони довгий час можуть бути носіями вірусу, заражаючи друзів і членів сім'ї. Грип поширюється повітряно-крапельним шляхом, тому дитині достатньо чхнути в школі, щоб вірус поширився на весь клас.

Допомога дитині. Давайте дитині велику кількість рідини. Щоб знизити температуру й полегшити біль, давайте дитині разом з їжею або молоком ацетамінофен, а з 6 років – ще й ібупрофен. Для профілактики грипу робіть вакцинацію.

Булькаючий кашель

Дитина кілька днів хворіє на застуду, і при кашлі в неї з'являються звуки, схожі на свист. Її дихання здається швидким і подразненим.

Можливі причини. Капілярний бронхіт – інфекція, яка вражає бронхіоли – найдрібніші дихальні ходи в легенях. Коли вони запалюються, в них накопичується слиз, дитині стає важко дихати. Найбільш поширений випадок – респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ). Найчастіше до капілярного бронхіту схильні маленькі діти взимку.

Допомога дитині. Якщо малюкові стало важко дихати або пити, негайно зверніться до лікаря. Для уточнення діагнозу можуть знадобитися аналізи крові та флюорографія. Установіть дитині постільний режим і давайте пити велику кількість рідини. У важких випадках дитині може знадобитися госпіталізація.

Нападоподібний кашель

У дитини понад тиждень триває застуда, і в неї з'являються напади кашлю, які іноді тривають до 20 хвилин. Між нападами дитині важко дихати, на вдиху з'являються дивні судомні звуки.

Можливі причини. Коклюш – бактеріальне захворювання, яке вражає внутрішні стінки дихальних шляхів, викликаючи запалення, звуження або навіть повне їх перекриття. До коклюшу схильні діти, які не пройшли повну вакцинацію (її проходять в 2, 4, 6, 15 місяців і в 4 роки). Чим менша дитина, тим вищий у неї ризик ускладнень при коклюші. У дітей до 6 місяців недостатньо сил для того, щоб видавати судомні звуки, тому батькам важко визначити симптоми хвороби. Тому дитина, яка страждає від коклюшу, може просто припинити дихати. Її губи стають фіолетовими, оскільки легені отримують недостатню кількість кисню.

Допомога дитині. При підозрі на коклюш негайно зверніться до лікаря. Дітям до 6 місяців потрібна госпіталізація. У лікуванні коклюшу використовуються антибіотики, і членам сім'ї дитини потрібно приймати їх у профілактичних цілях.

Коклюш – надзвичайно заразне захворювання, дія щеплення від нього слабшає через 5 років. Антибіотики пригнічують інфекцію, але характерний кашель може тривати ще деякий час й повертатися в майбутньому при застудних захворюваннях.

Сильний кашель

Дитина хворіє на застуду протягом тижня, її симптоми погіршуються. У неї з'являється мокрий кашель, а подих здається більш частим, ніж зазвичай.

Можливі причини. Запалення легенів, при якому вірус або бактерії вражають легені, внаслідок чого в них з'являється рідина. Дитина намагається виплюнути її з легень, тому її кашель особливо сильний.

Допомога дитині. Лікар зможе визначити запалення легенів при огляді, але в деяких випадках потрібна флюорографія. Якщо лікар виявить бактеріальне запалення легенів, він призначить лікування антибіотиками, при вірусному захворюванні використовують противірусні препарати. Запалення легенів зазвичай лікується в домашніх умовах, але у важких випадках потрібна госпіталізація на кілька днів.

При різних видах кашлю використовуйте прості засоби, які допоможуть заспокоїти напад:

  • велика кількість рідини;
  • курячий бульйон;
  • зволожувач повітря.

Наведені вище поради не можуть замінити професійну медичну консультацію. Тому при прояві будь-яких перерахованих вище симптомів не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтеся до лікаря.

 

Джерело

Категория: Сторінка лікаря | Добавил: pidgorodnenskaschool4 (28.12.2017)
Просмотров: 298 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2023
uCoz facebook