Підготовка до НМТ з української мови та літератури
Особливості підготовки учнів закладів загальної середньої освіти до НМТ-2023 з української мови
(методичні рекомендації)
У 2022-2023 навчальному році, в умовах воєнного стану, ураховуючи безпекову ситуацію в Україні, зовнішнє незалежне оцінювання буде проведено у формі Національного мультипредметного тесту в комп’ютерному форматі.
Особливу увагу необхідно приділити наступним мовним темам, вивчення яких зазначено в шкільному курсі української мови, а саме:
‒ «Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія»;
‒ «Лексикологія. Фразеологія»;
‒ «Будова слова. Словотвір»;
‒ «Морфологія»;
‒ «Синтаксис»;
‒ «Стилістика»;
‒ «Розвиток мовлення».
Питома вага до того чи іншого розділу мовознавства в змісті блоку НМТ з української мови загалом відповідає характеристиці змісту тестів ЗНО з української мови.
З метою попередження типових помилок під час виконання завдань з української мови НМТ 2023 року необхідно ретельно проаналізувати виконання завдань сертифікаційних робіт декількох попередніх років, що міститься в офіційному звіті, про проведення у 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, у 2022 році Національного мультитесту (Офіційний звіт про проведення в 2021 (Том 2, С. 5-44), 2022 (Zvit_NMT_2022, С. 83-106). Режими доступу:
З метою якісної та систематичної підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання у форматі НМТ, учителям української мови та літератури рекомендуємо:
1. Опрацювати:
1.1. Зміст нормативних документів щодо організації й проведення Національного мультитесту у 2023 році та керуватися ними в роботі.
1.2. Зміст програми з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови, зробивши акцент на предметних уміннях та результатах навчальної діяльності з кожного розділу та теми – https://cutt.ly/BTXWMft .
‒ завдання з української мови, згруповані за певними темами, які зазначені в програмі;
‒ перелік слів з правильними наголосами до ЗНО/НМТ з української мови;
‒ перелік фразеологізмів для підготовки до ЗНО/НМТ з української мови;
‒ пояснення до тестів з української мови, надані провідними фахівцями з підготовки до тестування.
4. Постійно працювати над підвищенням власного теоретичного та практичного фахового рівнів шляхом: проходження курсів підвищення кваліфікації, виконання завдань пробного НМТ з української мови.
5. Створити банк завдань з української мови із сертифікаційних зошитів минулих років, для індивідуальної роботи з учнями старших класів під час вивчення навчальних тем.
6. З метою вироблення навиків виконання завдань зовнішнього незалежного оцінювання вчителям української мови та літератури рекомендуємо посилити роботу з відпрацювання завдань різної форми і ступеня складності, практикувати тестування, як освітній прийом та контрольну форму перевірки знань, умінь і навиків учнів. Акцентувати увагу випускників на банк завдань з української мови та літератури (2016-2022 р.р.), який розміщений на сайті Українського центру оцінювання якості освіти – http://testportal.gov.ua/testy-mynulyh-rokiv/ .
7. Застосовувати на різних етапах уроку тестовий контроль та пропонувати учням виконувати завдання у тестовій формі вдома.
8. Упроваджувати інформаційно-комунікаційні технології навчання, організовувати проходження учнями онлайн-тестування.
9. Проводити інформаційно-просвітницьку роботу серед учнів та батьків щодо порядку та особливостей проведення НМТ, наголошувати на його перевагах і перспективах.
Важливо вчити учнів регламентувати час на виконання завдань. Для повторення матеріалу можна використовувати посібники для інтенсивної комплексної підготовки до складання НМТ, рекомендовані Міністерством освіти і науки України (лист Міністерства освіти і науки України
від 14.09.2022 № 1/10686-22 «Про переліки навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки України для використання у закладах освіти у 2022-2023 навчальному році»).
У процесі підготовки учнів до НМТ, учителям необхідно особливу увагу звернути на такі теми:
1. Фонетика.
2. Основні випадки чергування у-в, і-й.
3. Наголос.
4. Кличний відмінок (у власних чоловічих та жіночих іменах).
5. Утворення ступенів порівняння прикметників.
6. Відмінювання числівників.
7. Ускладнене речення.
8. Пряма мова.
9. Односкладні речення.
10. Розділові знаки в складних реченнях.
Рекомендуємо проводити з учнями систематичну та комплексну підготовку до Національного мультитесту, використовуючи в роботі доступні матеріали для якісної підготовки.
7 ресурсів для самостійної підготовки до ЗНО
1. Сайт УЦОЯО. На ньому є вся актуальна та офіційна інформація щодо термінів та процедури ЗНО, а також програми підготовки та приклади завдань. Ретельно ознайомтесь із програмами предметів, які плануєте складати на ЗНО. Програма кожного курсу повинна відповідати рекомендованій програмі підготовки до ЗНО Українського центру оцінювання якості освіти. В освітній студії Educator навчальні курси побудовані за цими рекомендаціями, але якщо ви готуєтесь до одного з предметів самостійно, слідкуйте за тим, щоб теми та їх наповнення відповідали програмі.
2. EdEra – студія онлайн-освіти. На цій платформі ви знайдете безкоштовні онлайн-курси з підготовки до ЗНО з історії України, математики, біології, української мови, української літератури, географії. Лайфхаки, відео, подкасти, тексти та багато-багато тестів. Що ще треба для цікавої та результативної підготовки до ЗНО? Досвідчені автори та харизматичні викладачі? Це все є в онлайн-курсах на платформі EdEra.
3. Платформа масових відкритих онлайн-курсів Prometheus – перший та найбільший проект безкоштовної освіти для всіх та кожного в Україні, а значить і для підготовки до ЗНО там знайдеться кілька цікавих курсів. Зокрема на платформі Prometheus можна підготуватися до української мови та літератури, історії України та математики.
4.iLearn – безкоштовна платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО. Проект розроблено за підтримки ГС «Освіторія». Окрім прослуховування відео-уроків та вебінарів у учнів є можливість створити на платформі власного віртуального героя та апгрейдити його за віртуальну валюту – вчибакси, які нараховуються за проходження тестів та перегляд навчальних вебінарів.
6. Ресурс ВСТУП.ІНФО стане в нагоді для ознайомлення з прохідними балами минулих років на різні спеціальності та допоможе визначити який бал краще обрати за мету в підготовці до ЗНО-2020.
7. Osvita.ua – це портал, на якому зібрані всі тести ЗНО згруповані за роками. Чудова можливість потренувати навичку вирішення тестів.